Narciarstwo a kontuzje
Narciarstwo a kontuzje
Zima trwa w najlepsze, sezon narciarski również. Niestety ta forma aktywności niesie za sobą spore ryzyko w kontekście epizodycznych obciążeń organizmu.
Jak przygotować się na białe szaleństwo na stokach?
Największym problemem osób nieuprawiających regularnie aktywności fizycznej jest nieprzygotowanie układu ruchu na obciążenia w trakcie szusowania na nartach. Tak samo jako w aucie musimy rozgrzać silnik zanim wskoczymy na wysokie obroty: tak samo nasze ciało wymaga przygotowania stawów i mięśni na wysiłek.
Jeżeli mamy pracę siedzącą i cały rok znikomą aktywność fizyczną, wyobraźmy sobie jak dużym szokiem dla organizmu jest nagły wyjazd na tydzień lub dwa i poddawanie go codziennie tak dużemu wysiłkowi jakim jest zjazd ze stoku! Jakie są zagrożenia związane z nieprzygotowaniem układu ruchu do sezonu narciarskiego?
- kolana (ok 40% kontuzji narciarskich): uszkodzenia łąkotki i więzadeł
- kontuzje barku, stawu ramiennego
- kontuzje nadgarstka (szczególnie u snowboardzistów)
- urazy kręgosłupa
- urazy głowy (przy jeździe bez kasku)
Oczywistym jest, że nie na wszystko mamy wpływ, a w momencie gdy ktoś na nas wpadnie to najlepsze przygotowanie fizyczne może nie pomóc. Jednakże regularna aktywność fizyczna stabilizuje struktury w naszym ciele, wzmacnia stawy, a także w razie kontuzji przyspiesza regenerację! Co ciekawe: osoby trenujące regularnie nawet w sytuacjach nagłych (utrata równowagi, upadek) automatycznie potrafią napiąć odpowiednie mięśnie, żeby zminimalizować ryzyko kontuzji. Wiąże się to z wypracowaniem odpowiednich nawyków, a nad nimi trzeba pracować regularnie przez cały rok!
Jak możesz zminimalizować ryzyko kontuzji na stoku?
- Nawet jeśli nie jesteś osoba aktywną: zmobilizuj się i przynajmniej 2 miesiące przed sezonem narciarskim zacznij ćwiczyć (trening siłowy, fitness, marszobiegi, bieganie)
- jeśli regularnie przez cały rok uprawiasz jakiś sport np. nordic walking, bieganie, jazda na rowerze, uzupełnij ten trening dodatkowymi ćwiczeniami: przysiady, zakroki, siłownia wewntętrzna i zewnętrzna
- na stoku zawsze używaj kasku: to akurat oczywiste, ale zdarza się, że niektórzy go nie mają
- bądź czujny/czujna: nie masz wpływu na to jak jeżdżą inni, czasem kultura jazdy na stoku pozostawia wiele do życzenia. Dlatego miej oczy dookoła głowy.
- nie zatrzymuj się nagle na środku stoku! Jeśli chcesz odpocząć: podjedź na jego skraj